Návrh přírodě blízkého opatření v krajině

Závěrečná aktivita navazující na předchozí aktivity této kapitoly, zejména na Společný průzkum krajiny a Mozaika pro krajinu.

CÍL: Poznávání zvoleného ekosystému, praktické poznávání krajinných prvků, rozvoj myšlení v souvislostech, rozvoj komunikačních a prezentačních dovedností, výchova k občanské angažovanosti, pochopení pojmu biodiverzita.

ČAS: školní projekt (3 měsíce, doporučujeme březen – červen)

POMŮCKY: podle zvolené formy projektu – výtvarné potřeby, počítač, program pro prezentaci (PowerPoint), atlasy, naučná přírodovědná literatura, internet, informace a fotografi e z předchozích aktivit, pokud jsou k dispozici, kontakty na obecním/městském úřadě atp.

POSTUP:

  1. Stanovení záměru projektu (návrh a prezentace přírodě blízkého opatření – např. návrh tůní, úprava části potoka – vybudování hrázek nebo přehrážek, ochrana pramenů, výsadba stromů, vybudování remízků atp.)
  2. Plánování činností, formy zpracování projektu („co, kde a jak, s kým, pro koho … budeme dělat“, návrh časového harmonogramu)
  3. Příprava podkladů – zpracování a využití informací a poznatků z předchozích aktivit (fotografi e z vycházek, karty s popisem živočichů a rostlin a jejich vztahem k navrhovanému opatření, myšlenková mapa atp.) a získávání a zpracování informací z dalších zdrojů (naučná literatura, tiskoviny, internet atp.)
  4. Tvorba návrhu a podkladů pro prezentaci (výtvarné zpracování návrhu, fotografi e, sběr informací, nácvik argumentace)
  5. Prezentace návrhu na veřejnosti

VÝSTUP: Prezentace projektu na obecních nebo městských úřadech (úředníci příslušných oborů, zastupitelé apod.), lesníkům, rybářům, ochráncům přírody, vlastníkům půdy atp. pomocí výtvarně zpracovaných obrázků a fotografií nebo PowerPointové prezentace a osobně sdělených informací a argumentů podle situace na konkrétní lokalitě. Uvádíme příklad z realizované prezentace.

REFLEXE: Pedagog dá po prezentaci žákům možnost celý projekt reflektovat, vyjádřit názory a pocity z celého procesu, možné otázky k reflexi: Jaký máte pocit z prezentace na veřejnosti? Co bylo pro vás náročné? Co vám pomohlo? Splnil projekt vaše očekávání? Je něco, co vás překvapilo? Šli byste do tohoto projektu znovu? Co byste změnili pro příští projekt: v přípravě, realizaci, samotné prezentaci? Co vám osobně přinesl projekt a co přinesl přírodě / světu?