CÍL: Probuzení zájmu, úvod do odbornější části.
ČAS: 15 min.
POMŮCKY: PL, pastelky
POSTUP: Pedagog na úvod aktivit spojených se zádrží vody v lese může pustit žákům edukační video11:
https://edu.ceskatelevize.cz/video/5754-funkce-lesa-zadrzovani-vody?vsrc=kolekce&vsrcid=co-umi-les (2:29 min)
https://edu.ceskatelevize.cz/video/5754-funkce-lesa-zadrzovani-vody?vsrc=kolekce&vsrcid=co-umi-les (2:29 min)
Po zhlédnutí může dětem položit otázky:
O čem video bylo? Znali jste už něco z toho, o čem se ve videu povídalo? Dozvěděli jste se něco, co jste naopak nevěděli? Co vás zaujalo? Bylo pro vás něco překvapením? Chtěl by se někdo dozvědět víc nebo podrobněji o tom, kde se v lese zdržuje voda? (Pokud ne, může otázku pedagog přeformulovat na konci hodiny/dne v rámci refl exe – viz dále).
Pedagog rozdá žákům PL Zádrž vody v lese a nechá děti vyplnit první dva úkoly. Společně se pobaví, co kdo zakroužkoval – nejprve modře, poté zeleně. Nakonec vyzve pedagog žáky, aby zakroužkovali červeně obrázky, kde vodu v lese nejspíše nenajdou.
Pedagog po zakroužkování obrázků položí žákům otázku:
Potřebují stromy „pít“? Může strom žít bez vody? K čemu vodu potřebuje?
Pobavte se s žáky o tom, co je napadne (starší žáci si mohou nápady zaznamenat) a k odpovědím se vraťte později po absolvování experimentů s cévními svazky, fotosyntézou, evapotranspirací a lepením obličejů (aktivity 10.1–10.4). Složitost úkolů uzpůsobte s ohledem na věk, vnímavost a naladění dětí.
Následující aktivity by žákům měly pomoci nalézt odpovědi:
— trubičkami ve kmeni rozvádí z půdy vodu se živinami do listů
— v listech vyrábí z vody a slunečního záření cukr, kterým se živí
— odpařováním vody se ochlazují
— pomocí vody si vyrábí pryskyřici, kterou se brání proti škůdcům
TIP PRO PEDAGOGA: Sporné místo v pracovních listech jsou skály, kdy v některých skalách (horninách) se může uvnitř držet voda, v některých ne (např. některé druhy pískovců jsou porézní, tudíž mohou obsahovat vodu, naopak žulové nebo dioritové skály žádnou vodu neobsahují). Nechte děti diskutovat, v kterých prvcích voda je a voda není. Červeně kromě skal nebude zakroužkováno nic, tudíž zjišťujeme, že voda se vyskytuje téměř všude.