Tip:
Tuto aktivitu je dobré zařadit po vycházce do terénu, kde si studenti vyústění trubky nebo šachtu meliorace prohlédnou.
Cíl: Studenti se seznámí s problematikou meliorací. Zjistí důvody, proč se v minulosti půdy odvodňovaly a co v dnešní době způsobují. Naučí se je rozpoznávat na orotofotosnímku.
Čas: 30 min
Pomůcky: ortofotosnímek, kde jsou vidět meliorace pod zemí, snímek Křinice, kde jsou nakresleny všechny známé melio truby, online video ČT Edu, ukázka z pořadu Nedej se, 1 x pevnější papírová krabice s víkem vystlaná igelitem (případně plastová krabice bez igelitu), uvnitř horizontálně položená uzavřená PET láhev s dírkami (hrdlo PET lahve prochází stěnou krabice a je vysunuto ven; je dobře utěsněno ve stěně krabice), krabice je vyplněna zeminou, 1x menší kropící konev (nebo láhev) s vodou, odměrka, papíry, psací potřeby
Postup:
Na začátku hodiny pedagog pustí krátké video z ČT Edu:
https://edu.ceskatelevize.cz/video/7523-mokrady-a-jejich-vyznam
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/422235100161013/
Po skončení videa pedagog pokládá otázky:
Co hlavního zaznělo v dokumentu?
Proč se pokládaly trubky do země?
Jak se trubky nazývají?
Poté si pustí ukázku z pořadu Nedej se:
minutáž: 0.46 – 1.47, 11.00 – 11.54
Pedagog se zeptá studentů, zda dokáží odhadnout, kolik % vody ze srážek odtéká pryč z krajiny pomocí meliorací. Studenti vysloví hypotézu (pozorný student si všiml, že toto číslo bylo řečeno již v ukázce pořadu Nedej se). Je to 30 – 40% srážek. Pedagog vyzve studenty, aby zkusili namodelovat pokus, jehož pomocí by dokázali změřit, kolik vody odtéká pomocí meliorací pryč z krajiny. Připomene, že jednu pomůcku, proděravěnou lahev (model odvodňovací trubky) už mají k dispozici.
Pokus:
Model odvodňovací trubky v zemi – PET láhev s dírkami uloženou v krabici od bot, zasypeme hlínou. Krabici nakloníme, tak simulujeme sklon terénu. Kropicí konev s vodou představuje déšť. Změříme, kolik vody nalijeme na hlínu v krabici. Pokropíme hlínu v krabici (simulace deště) a po nějaké době zjistíme, kolik vody se dostalo do odvodňovací PET lahve (simulace odvodnění “meliorací”). Poté vodu z odvodňovacích PET lahví vylijeme do připravené odměrné nádoby. Změříme množství vody a zjistíme její barvu/zákal. Vypočítáme podíl odvedené vody. Při pokusu je třeba poznamenat, že se jedná pouze o hrubou simulaci a že výpočet tudíž není přesný, jde hlavně o znázornění a představu.
Pedagog promítne povodí Křinického potoka na plátno. Položí otázku: Kolik myslíte, že vede kilometrů hlavníku na tomto území velikosti cca 19,5 km2? Jedná se o povodí Křinického potoka na Broumovsku, SV Čech.
Odpověď: Víme o 56 km. Do každého hlavníku jsou ještě po 10 m zaústěny z obou stran malé trubky, tzv. péra, které tvoří další a další kilometry.
Pedagog promítne ortofotosnímky na plátno, kde jsou vidět meliorace. Ty se na ortofotosnímku projevují dvěma způsoby, a to buď rozdílným přírůstkem, kdy okolní porost je nižší než rostliny nad trubkami, nebo jsou dráhy vykresleny sytější zelenou barvou.
Infotext:
V současné době je plocha odvodněné půdy v České republice přibližně 1 064 999 ha (dle posledních údajů ZVHS z roku 1995), což představuje více než
25 % zemědělské půdy. 9
Na Slovensku je z celkové výměry téměř 2,5 milionů hektarů zemědělské půdy přibližně 18 % odvodněno.10

(modrá plocha).

(modrá plocha). Hlavníky (odvodňovací trubky) jsou vyznačeny bílými liniemi.
Celkem jich je na tomto území 56 km. Vypracovala: Živá voda, z.s.
